کاهش وابستگی کشور به واردات دانه های روغنی

پایلوت باغ بادام – نظر آباد
خرداد ۲۱, ۱۳۹۶
اولین کشتی صادرات گندم از خوزستان به مقصد عمان بارگیری شد
خرداد ۲۳, ۱۳۹۶

به گزارش خبرگزاری صداوسیما، عباس کشاورز که به همراه هیئت کارشناسی وزارت جهاد کشاورزی به یکی از مزارع کلزای ورامین سفر کرده بود، گفت: کلزا فقط ۹ درصد نیاز کشور را تامین می کند که با احتساب آفتابگردان و سویا امسال خودکفایی در روغن خوراکی از ده درصد بیشتر است.

33

وی با بیان اینکه سال گذشته کمتر از شش درصد نیاز کشور به روغن خوراکی در داخل تولید شد افزود: سطح زیر کشت کلزا در کشور با وجود سرمای پیش بینی نشده آذرماه حدود ۱۲۵ هزار هکتار است و هدف گذاری برای سال آینده بین ۲۵۰ هزار تا ۳۰۰ هزار هکتار است.
کشاورز به بسته های حمایتی دولت از تولید کلزا در کشور اشاره کرد و گفت: بهترین بذرهای جهان فراهم شده است و کشاورزان دراین زمینه نگران نباشند ، مشکل بیمه قطعا حل خواهد شد اما باید به ناوگان برداشت محصول بیش از گذشته توجه شود.
معاون زراعت وزارت جهاد کشاورزی افزود: امسال مزارع کلزا در مقایسه با سال گذشته کیفیت بهتری دارند و عملکرد بالاتری نیز داشته اند به گونه ای که میانگین برداشت کلزابه دو و نیم تن درهر هکتار رسید که حدود یک تن از سال گذشته بیشتر است.
کشاورز با بیان اینکه به کیفیت وسلامت دانه های روغنی کلزا باید بیشتر توجه کرد گفت: ازنظر تمیزی ورعایت قواعد کشت ، داشت وبرداشت امسال مزارع کلزا استانداردتر شده اند.
وی که در مزرعه ای ۳۰ هکتاری کلزا در ورامین حاضر شده بود افزود: نظیر چنین مزرعه باکیفیت و استاندارد در فرانسه که از کشورهای بزرگ تولید کننده کلزادر جهان است بسیارکم دیده می شود.معاون وزیر جهاد کشاورزی پس از پایان برداشت کلزا از این مزرعه اعلام کرد تا این لحظه رکورد برداشت کلزای کشور در ورامین شکسته شد به طوری که بیش از ۷ هزار و ۲۰۰ کیلو گرم کلزا برداشت شد.کشاورزافزود : با پاکسازی این کلزای برداشت شده ، بیش از۶ هزار و ۵۰۰ کیلوگرم محصول خالص از این مزرعه برداشت شد که رکوردی بی سابقه در تولید کلزا در کشور محسوب می شود.
وی بیان کرد: این رکورد در حالی به دست آمده است که آب منطقه کشت کلزا در ورامین شور بوده و خاک آن نیز کیفیت بالایی ندارد.
کشاورز افزود : تجربه کشاورزان شهرستان ورامین در کشت محصول استراتژیک کلزا را باید به دیگر کشاورزان نیز منتقل کرد تا بتوان با تولید این محصول ، نیاز کشور را به روغن برطرف کرد.
امسال بیش از ۹۵۰ هکتار از اراضی کشاورزی شهرستان ورامین زیر کشت کلزا رفت که در سرمای پاییز ، حدود ۳۰۰ هکتار آن از بین رفت و از ۶۵۰ هکتار آن محصول برداشت شد.
منبع: www.ghatreh.com/news
تاریخ: ۲۲/ خرداد/ ۹۶

به این مطلب امتیاز بدهید post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *