کود معدنی
بهمن ۲۲, ۱۳۹۶
بهترین زمان آبیاری درختان
بهمن ۲۲, ۱۳۹۶

با توجه به اینکه درخت گردو درختی حجیم و گسترده است، اگر به حال خود رها شود پس از چند سال تبدیل به درختی با شاخ و برگ متراکم و درهم می شود هرس درختان گردو از اهمیت بسزایی برخوردار می باشد.

چگونگی هرس درخت گردو

بطور کلی هرس گردو شامل حذف شـاخه هـای خـشک شـده و خسارت دیده و بیمار و همچنین شاخه های با زاویه حاده که مانع رسیدن نور و هوا می شوند، می گـردد. هرس درختان گردو در مناطق سرد معمولا از اسفند تا فروردین انجام می گیرد. بطور کلی در هرس گردو ۵ – ۳ شاخه اصلی بعنوان بازو و با زوایای باز انتخاب می شوند که ایـن شـاخه ها بایستی حداقل ۳۰ سانتی متر از همدیگر فاصله داشته و در جهات مختلف قرار داشته باشـند برای هـرس درختـان جـوان گـردو نیاز به شناخت نوع عادت باردهی ارقام و نحوه رشد می باشد. ارقام با باردهی انتهایی به شکل جامی کلاسیک و ارقام با باردهی جانبی به شکل محور تغییر شکل یافته هرس می شوند

انواع هرس گردو

هرس فرم

در سالهای اولیه ی رشد نهال صورت می گیرد بدین صورت است که از فاصله ۱/۵ متری نهال سر برداری می شود و محل بریدگی با چسب باغبانی پوشانده می شود. که این امر باعث رشد شاخه های جانبی درخت گردو می شود. در سالهای بعد نیز تعداد شاخه ها کمتر شده و بقیه شاخه ها از روی تنه حذف می شوند. با این روش هرس کردن که تدریجی ودر سالهای اولیه رشد درخت صورت می گیرد فرم اصلی درخت شکل می گیرد.

هرس باردهی

گاهی بعلت نمو فوق العاده درخت ممکن است در سال ۲ مرتبه شاخه ای یا درختی هرس شود واین نوع هرس، هرس باردهی می باشد. شرط هرس این است که طول شاخه بیشتر از ۲۰ سانتی متر باشد.

نکته مهم در مورد هرس باردهی
این نوع هرس معمولاً در اواخر زمستان و گاهی در تابستان هم انجام می شود.

درسال اول کاشت و سربرداری (طول ساقه حدود یک و نیم متر) چهار تا شش شاخه بفواصل معین نگهداری می شود و شاخه های اصلی می باشند، ابتدای سال بعد یک سوم طول شاخه ها از بالای جوانه ای که در زیر شاخه و سمت بیرون درخت قرار گرفته سر برداری می گردد. جوانه ای که از بالای آن سر برداری شده به شاخه مبدل و نمو می نماید. وقتی طول شاخه جدید به بیش از ۲۰ سانتی متر رسید از بالای برگ پنجم یا چهارم که در زیر شاخه و سمت بیرون درخت قرار دارد قطع می گردد، چهار یا پنج شاخه جدید بوجود می آید که ۲ یا ۳ عدد آنها که مناسبتر باشند نگهداری می شوند هیچ شاخه از درخت گیلاس از بیخ و بن حذف نمی گردد. در چنین وضعی از بالای محل چین خوردگی (استیپولر) حدود ۲ سانتی متر بالاتر از بیخ و بن قطع می گردد.

مراحل هرس باردهی درخت گردو

هرس درخت گردو شامل :

حذف شاخه های مزاحم خشک وناجور میباشد وباید سعی نمود که حتما محل بریدگی با چسب باغبانی پوشانده شودمنظور از هرس حذف کامل شاخه ها ی زیادی ونرکها یا آن قسمتهایی است که مانع تابش نور خورشید به داخل تاج درخت میشود.با دقت در انجام هرس میتوان سلامت درختان را به نحو مطلوب تامین کرد واز نامرغوب شدن گردوها جلوگیری کرد.این هرس را میتوان هر سال یکبار انجام داد.

هرس درخت گردو کهن سال بیشتر از ۳۰ سال

نمونه دیگر از هرس، هرس کردن درختان کهن سال گردو که بیشتر از ۳۰ سال سن دارند می باشد. که به منظور جوان کردن درخت شاخه های پیر و درهم را هرس کرده و با این کار شاخه های جوان میوه دهی زیادتری خواهند داشت.

نحوه هرس درخت گیلاس

بهترین زمان هرس درخت گیلاس

زمان هرس درخت گیلاس مهم و قابل توجه و از اواسط بهار تا اوایل تابستان می باشد. شاخه های روییده شده در همان سال هرس می شوند و شاخه های سالهای قبل قابلیت تولید شاخه جانبی را از دست می دهند. قطع شاخه های جدید از بالای برگ پنجم یا چهارم زیر شاخه اجرا می گردد طول شاخه ای که هرس می شود حتما بایستی از ۲۰ سانتی متر بیشتر باشد. این شاخه ها ممکن است جانبی یا از راس شاخه های اصلی روئیده شده باشند.

مطالب مفید در رابطه با درختان

کود مایع

کود پودری (جامد)

خشک شدن درخت گردو

بهترین زمان آبیاری درختان

کودهای گروه تولیدی زعیم مناسب برای مجموعه ای از درختان

4.2/5 - (12 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *