قیمت گندم و جو با عرضه در بورس کالا متعادل می شود

عیدی شعبانیه دولت به کشاورزان/ تمام غرامت خسارت دیدگان پرداخت شد
اردیبهشت ۱۳, ۱۳۹۶
گیاه کلزا؛ مناسب برای تناوب با گندم و غلات
اردیبهشت ۱۶, ۱۳۹۶

سخنگوی کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس با اشاره به عرضه محصولات کشاورزی در بورس کالا طی سال جاری گفت: عرضه تمامی محصولات کشاورزی به‌ویژه گندم و جو در بورس کالا می تواند به متعادل کردن قیمت این محصولات منجر شود.

28

سخنگوی کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس با اشاره به عرضه محصولات کشاورزی در بورس کالا طی سال جاری گفت: عرضه تمامی محصولات کشاورزی به‌ویژه گندم و جو در بورس کالا می تواند به متعادل کردن قیمت این محصولات منجر شود.
علی وقف‌چی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار ایانا با اعلام این خبر بیان کرد: از مزایای اصلی عرضه محصولات کشاورزی در بورس کالای ایران شفافیت قیمت و کیفیت مناسب است، به‌طوری‌که خریداران به واسطه عرضه محصول در بورس از لحاظ کمی و کیفی با خیال راحت‌تری به عرضه‌هایی که از طریق بورس انجام می‌شود، روی می‌آورند.
وی به حمایت از کشاورزان با توسعه طرح قیمت تضمینی اشاره کرد و افزود: مهم‌ترین مزیت قیمت تضمینی در بورس کالا، کنار رفتن دلالان پرشمار از بازار کشاورزی و کشف عادلانه قیمت‌ها در بورس کالا است.
نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: یکی از عمده ترین مشکلی که بخش کشاورزی با آن روبه‌رو است، بحث بازار این محصولات است که در آن شاهد حضور دلالان و واسطه‌گران هستیم که بخش عمده سود به آنها تعلق می‌گیرد، انتظار داریم با عرضه محصولات کشاورزی در بورس شاهد شفافیت در قیمت‌ها و کوتاه شدن دست واسطه‌گران از این بازار پرسود بود.
وقف‌چی ادامه داد: به‌دلیل پایین بودن بهره‌وری در بخش کشاورزی در بحث تولید با مشکلات عدیده و بسیاری روبه‌رو هستیم، به‌طوری‌که باید در راستای تقویت این بخش تلاش‌های بسیاری صورت گیرد. به همین دلیل عرضه برخی از محصولات در بورس کالا می‌تواند بخشی از این مشکلات را برای تولیدکنندگان و کشاورزان مرتفع کند.
وی با اشاره به اینکه صنعت کشاورزی در کشور ما بسیار پرهزینه و کم‌بازده است، بهره‌وری کشاورزی پایین و برنامه‌ریزی برای تولید محصول وجود ندارد، تأکید کرد: با رویکردی که دولت‌ها در جهان درباره تولید محصولات با کیفیت و هزینه پایین دارند، زیرساخت‌های تولیدی خود را برمبنای قیمت تضمینی بنا نهاده‌اند. به‌طور قطع قیمت تضمینی بهتر از خرید تضمینی خواهد بود.
سخنگوی کمیسیون کشاورز، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی یادآور شد: به‌دلیل شفافیت آماری که در بورس وجود دارد، مشکل قدیمی طرح خرید تضمینی یعنی نداشتن برآوردی از نیاز سالانه محصولات و برنامه‌ریزی برای تولید حل می‌شود و در طرف مقابل به‌دلیل امکان رصد معاملات، نوسانات قیمتی به‌صورت منطقی، به دور از واسطه‌گری و با قابلیت پیش‌بینی رخ می‌دهد.
وقف‌چی اضافه کرد: از معایبی که می‌توان در خرید تضمینی به آن اشاره کرد، این است که در این نوع خرید توانمندی، مهارت، به‌روز و علمی بودن در بحث کشاورزی مورد نظر قرار نمی‌گیرد، بلکه به سمتی حرکت می‌کنیم که محصولات خود را تحث هر شرایطی و با هر کیفیتی به فروش برسانیم. اگر انتظار داریم در بحث رقابت‌پذیری حرفی برای گفتن با رقبای خارجی خود داشته باشیم، باید در راستای توسعه طرح قیمت تضمینی به جای خرید تضمینی باشیم.
وی در پایان به عرضه برنج در بازار داخلی اشاره کرد و گفت: عرضه برنج داخلی در بورس کالا می‌تواند به متعادل کردن قیمت این محصول منجر شود و در بلندمدت منافعی برای اقتصاد کشور در به همراه خواهد داشت.
منبع: /www.iana.ir/
تاریخ: ۱۲/ اردیبهشت/ ۹۶

به این مطلب امتیاز بدهید post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *