عیدی شعبانیه دولت به کشاورزان/ تمام غرامت خسارت دیدگان پرداخت شد

روباتی که سبزی و میوه می چیند
اردیبهشت ۱۳, ۱۳۹۶
قیمت گندم و جو با عرضه در بورس کالا متعادل می شود
اردیبهشت ۱۳, ۱۳۹۶

27

قائم مقام صندوق بیمه کشاورزی، از پرداخت تمامی غرامت کشاورزان خسارت دیده خبر داد و گفت: دولت یازدهم با پرداخت پنج هزار میلیارد ریال مطالبات کشاورزان خسارت دیده دل این زحمتکشان کشور را در ایام شعبانیه شاد کرد.
«محمدابراهیم حسن نژاد» روز سه شنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا افزود: دولت تدبیر و امید با اهتمام خود روز گذشته تمامی غرامت مربوط به بیمه کشاورزی را به مبلغ پنج هزار میلیارد ریال(۵۰۰ میلیارد تومان) به حساب کشاورزان واریز کرد.
وی گفت: براساس تبصره ۱۳ قانون بودجه ۱۳۹۵ مبلغ ۱۳ هزارو ۵۰۰ میلیارد ریال (۱۳۵۰ میلیارد تومان) اعتبار به انضمام مبلغ ۹۰۰ میلیارد ریال (۹۰ میلیارد تومان) از جدول سایر توسط دولت به عنوان حق بیمه سهم دولت به صندوق بیمه کشاورزی اختصاص یافته بود که در مجموع مبلغ ۱۴ هزارو ۴۰۰ میلیارد ریال می شد.
حسن نژاد گفت: کشاورزی در کشور ما همواره با ریسک های اقلیمی و آب وهوایی بی شماری روبروست؛ رخداد سیل، خشکسالی، تگرگ ، توفان، تندباد و انواع بیماری های دام و طیور ازجمله خسارت هایی است که سبد غذایی خانوار را تهدید می کند.
این مقام مسئول در صندوق بیمه کشاورزی اظهار داشت: این درحالیست که یگانه راه موثر درجبران نظام مند خسارات چندین میلیاردی این بخش زیربنایی از اقتصاد کشور که رسالت مهم امنیت غذایی را برعهده دارد؛ مدیریت ریسک های مالی با بهره گیری از سازوکار بیمه کشاورزی است که در جهان امروز بیش از یک قرن است که توسط دولت های مترقی به کارگرفته می شود.
وی گفت: روزانه حدود یک میلیارد دلار در جهان با وجود محدودیت‌های اعمال شده توسط سازمان تجارت جهانی (WTO) به بخش کشاورزی یارانه پرداخت می‌شود که در این میان کمک های دولت ها از طریق بیمه کشاورزی مورد تاکید همیشگی بانک جهانی وسازمان های معتبربین المللی است، به گونه ای که تنها در یکی از کشورها یارانه پرداختی بابت بیمه کشاورزی به حدود ۱۰ میلیارد دلار در سال می رسد.
حسن نژاد افزود: درسازوکار بیمه کشاورزی باتوجه به مشارکت کشاورزان و پرداخت حق بیمه کشاورز به عنوان تولیدکننده ای که جامعه بر خوان رحمت او میهمان است، رعایت می شود و براساس قرارداد حقوقی تنظیمی که بیمه نامه نامیده می شود؛ درهنگام خسارت، مطالبه گر حقوق قانونی خویش است وبیمه گر می باید برهمین اساس به تعهدات خود عمل می کند.
وی گفت: درقانون برنامه ششم توسعه ، قانون گذار علاوه برایجاد ردیف مستقل پیش بینی اعتبار در بودجه های سالیانه، به تخصیص یافتگی ۱۰۰درصدی آن نیز تاکید دارد که نشان از رویکرد همه جانبه قوای مقننه و مجریه به ساز و کارمدرن بیمه کشاورزی ومنابع طبیعی دارد.
وی اضافه کرد: براساس قانون اعداد بزرگ در بیمه، هرقدرتعداد کسانی که بیمه نامه خریداری می کنند، بیشتر باشند امکان کاهش تعرفه ها وحمایت کیفی تر در هنگام رخداد خسارت میسرتر خواهد بود.
وی ضمن تشکر از صبر و بردباری کشاورزان و همکاری بانک کشاورزی ادامه داد: بیمه کشاورزی درکشور باوجود اینکه درسطوح مناطق تولیدی و عرصه های کشاورزی اجرا می شود؛ به صورت الکترونیک و برخط این قابلیت را دارد که بامدیریت مالی وحساب شده ، وجوه دریافتی وپرداختی مربوط به میلیون ها پرونده را به صورت دقیق وصحیح مدیریت کند.
به گزارش ایرنا، براساس قانون بودجه سال ۹۶ همانند سال گذشته مبلغ ۱۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال تصویب شده است. در ابتدای سالجاری خسارت سنگین سیل به چهار استان آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و کردستان برآورد شده است.
سالیانه بین یک میلیون و ۷۵۰ تا دو میلیون کشاورز در بخش های زراعی، باغی، طیور، دام و آبزیان زیر پوشش بیمه صندوق کشاورزی قرار می گیرند.
منبع: www.irna.ir/fa/NewsPage
تاریخ: ۱۲/ اردیبهشت/ ۹۶

به این مطلب امتیاز بدهید post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *