خرید دانه‌های روغنی نیز به سرنوشت گندم دچار شد

همکاری فائو برای تبدیل ایران به تولیدکننده عمده سویا در منطقه
اسفند ۱۰, ۱۳۹۶
خرید تضمینی وعده سرخرمن به گندم‌کاران/ از دلال‌بازی در فروش تا بلاتکلیفی کشاورزان
فروردین ۲۱, ۱۳۹۷

38

با توجه به نیاز کشور به روغن و از طرفی به دلیل اینکه حدود ۹۰ درصد آن از خارج تامین می‌شود و سالانه مقداری زیادی ارز از کشور خارج می‌شود طرح توسعه کشت دانه‌های روغنی در دستور کار قرار گرفت تا کشور طی پروسه‌ای چند ساله از واردات بی‌نیاز شود.
به همین منظور دولت برای ترغیب کشاورزان به کشت دانه‌های روغنی طرح خرید تضمینی را دستور کار قرار داد تا از کشاورزان حمایت کند که طرح موفقی بود.
به گفته عباس کشاورز معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی سطح زیر کشت این محصول هم اکنون به ۲۲۰ هزار هکتار رسیده و پیش بینی می‌شود در سال جاری ۳۵۰ هزار تن دانه روغنی کلزا برداشت شود که این میزان تولید ۲ برابر سال گذشته خواهد بود.
با روند مثبتی که تولید دانه‌های روغنی طی چند ساله اخیر داشته، اما در کمال تعجب همگان پس از گذشت چند ماه از آغاز سال زراعی جدید وزارت جهادکشاورزی به جای اعلام قیمت خرید تضمینی دانه‌های روغنی، طی اقدامی سئوال برانگیز قیمت تضمینی این محصول را به صورت علی‌الحساب اعلام کرد تا کشاورزان با تردید به آینده و کشت این محصول نگاه کنند.
سال ۹۷ که از سوی مقام معظم رهبری سال حمایت از تولید ایرانی نامگذاری شده بود انتظار از دولت این بود که برای حمایت از محصولات ایرانی و پس از چند ماه تاخیر نرخ قطعی خرید تضمینی را اعلام کند اما، ظاهرا خطری که طرح خودکفایی تولید گندم را به دلیل عدم حمایت تهدید می‌کند به طرح دانه‌های روغنی نیز تسری پیدا کرده است و می‌تواند این طرح را به محاق ببرد.
دولت چندی قبل قیمت خرید تضمینی گندم را نیز به صورت علی الحساب اعلام کرده بود که این موضوع واکنش‌های زیادی را در پی داشت، علی محمد شاعری رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در این باره گفته بود: خرید گندم به صورت علی الحساب از سوی دولت خلاف قانون است و کمیسیون کشاورزی برای پیگیری این موضوع طرح سئوال از وزیر جهاد کشاورزی را در دستور کار قرار داده و وزیر برای این موضوع به مجلس فراخوانده می‌شود.
ظاهرا متصدیان امر ندانسته با گرفتن تصمیمات غیرکارشناسی در حال آسیب رساندن به بخش کشاورزی که رابطه مستقیم با امنیت غذایی کشور دارد هستند که باید جلوی این کار گرفته شود.
تاریخ: ۲۰ / فروردین/ ۹۷
منبع: www.ghatreh.com/news

به این مطلب امتیاز بدهید post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *