بهترین زمان هرس درختان
بهمن ۲۲, ۱۳۹۶
خشک شدن درخت گردو
بهمن ۲۲, ۱۳۹۶

بهترین زمان آبیاری درخت گردو

برای تولید گردو علاوه بر نوع نهال، آبیاری مناسب هم تاثیرگذار است.

آبیاری درخت گردو به به چند روش مثل آبیاری غرقابی – نواری – قطره ای – بارانی و بابلر انجام میشود. که میتواند آب چاه – رودخانه و یا قنات باشد. در بین سیستمهای تحت فشار بهترین روش بابلر است. که در کنار هر درخت یک یا دو شیر نصب می گردد. و باید دقت نمود درختان گردو از اواخر مهر ماه دیگر آبیاری نشوند. چون آبیاری درخت گردو در فصل پاییز و زمستان موجب سرما زدگی درختان میشود.

زمان آبیاری درخت انار

آبیاری درخت انار

در حالت کلی قبل از گلدهی انار می توان درخت را آبیاری کرد و بعد از گلدهی تا زمان گردویی شدن میوه، گیاه تقریبا به آب نیاز ندارد مگر در برخی شرایط خاص که مربوط به میزان رطوبت خاک قبل از گلدهی می گردد. از بعد از گردویی شدن میوه، به طور منظم هرچند روز یکبار بر اساس میزان رطوبت خاک، نوع خاک، میزان دما و غیره آبیاری گردد. در زمستان، روش آبیاری غرقابی برای کنترل آفت انار مناسب است. ولی گاهی در زمستان های سرد سبب یخ زدگی و خشکیدن درخت می گردد.

نقش بی نظمی در آبیاری درخت انار

بی نظمی در آبیاری از نظر میزان آب یا زمان آبیاری سبب ترک خوردگی انار می گردد. اگر آبیاری درختان انار منظم نباشد، در عملکرد باغات تنش ایجاد می‌کند، به طوری که اگر پس از مثلا دو هفته از عدم آبیاری به یکباره حجم بالایی از آب را روانه باغ کنیم، قطعا درخت نمی‌تواند این حجم آب را بپذیرد و با پدیده ترکیدگی انار مواجه خواهیم شد. میزان آب آبیاری در باغات انار به عوامل متعددی همچون رقم، نوع خاک، روش آبیاری، فاصله کشت و حتی سن درختان بستگی دارد. آبیاری منظم و طبق برنامه، مهم‌ترین عامل در عملکرد کیفی و کمی باغات انار است.

انار درختی مقاوم به خشکی است اما، آبیاری منظم سبب افزایش عملکرد این درخت می‌شود. میزان آب آبیاری در باغات انار به عوامل متعددی همچون رقم، نوع خاک، روش آبیاری، فاصله کشت و حتی سن درختان بستگی دارد. معمولا تا مدت زمان طولانی قبل از تشکیل گل باغات انار را آبیاری نمی‌کنند، چرا که این تنش آبی سبب تشکیل گل بیشتری روی درخت شده و از رشد درخت جلوگیری می‌کند.

درختان انار به تنظیم دوره آبیاری حساس هستند و ‌تاخیر در این امر و یا اقدام به آبیاری در دوره‌های غیر ضرور خسارت‌ بار خواهد بود. از این رو دقت در آبیاری چه به صورت سنتی و چه به صورت روش‌های نوین آبیاری از اهمیت خاصی برخوردار است. یخ‌آب زمستانه، دوره قبل از باز شدن درختان، دوره باز شدن گل‌ها، دوره رشد و انتهای دوره رشد و رسیدن میوه‌ها از جمله مقاطع حساس در آب‌دهی است. در اواسط زمستان و در زمان خواب درخت یک دوره آبیاری در از بین بردن آفات موجود در خاک و افزایش رطوبت خاک بسیار موثر خواهد بود که به دلیل کمبود منابع آبی این نوع آب‌دهی انجام نمی‌شود.

یخ‌آب زمستانه معمولا بعد از انجام عملیاتی نظیر هرس یا کوددهی زمستانه صورت می‌گیرد، افزایش رطوبت خاک در زمان فعالیت حداقلی درخت منجر به قرار گرفتن محلول خاک در غلظت پایدار شده و شرایط مناسبی را برای خروج درخت از خواب زمستانه و شکل‌گیری اولیه جوانه‌ای برگ و گل فراهم می‌آورد.

3.5/5 - (22 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *