آمار تولید محصولات کشاورزی کشور به ۱۲۸ تن رسید

کود مایع تاپ ماکرو TOP.MACRO
دی ۱۲, ۱۳۹۵
نقش بذرمال کردن و محلول های استفاده شده جهت بذرمال
دی ۲۶, ۱۳۹۵

آمار تولید محصولات کشاورزی کشور به ۱۲۸ تن رسید

تهران – ایرنا – رئیس انجمن ارگانیک ایران گفت : سطح زیر کشت محصولات کشاورزی به ۱۵ میلیون هکتار رسیده که منجر به تولید ۱۲۸ تن محصولات کشاورزی و غذایی شده است
به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، سید رضا نورانی روز شنبه در آیین افتتاح نهمین جشنواره محصولات ارگانیک ضمن تاکید بر ظرفیت بالای ایران در تولید محصولات ارگانیک گفت: محصولات این بخش پیوند ناگسستنی با سلامت مردم دارند.
وی اظهارداشت: جمهوری اسلامی از بین ۱۲ اقلیم تولید محصولات غذایی، از شرایط لازم ۱۱ اقلیم برخوردار است .
نورانی اضافه کرد: امکان پرورش ۲۰ نوع محصول باغی در کشورمان وجود دارد که از این نظر در رده بندی جهانی در جایگاه هفتم و هشتم قرار دارد.

** ۳۵ درصد محصولات کشاورزی ایران تبدیل به ضایعات می شود
وی یادآور شد: براساس آمار فائو کشورمان می تواند علاوه بر تامین مواد غذایی خود، نیاز کشورهای حوزه خلیج فارس را نیز به این مواد تامین کند و بر اساس این آمار ۳۰ تا ۳۵ درصد محصولات کشاورزی ایران به ضایعات تبدیل می شود و این مساله یکی از مشکلات مهم به شمار می رود.

** اخذ گواهی اتحادیه اروپا برای جنگل سرخس
نورانی اظهاداشت: انجمن ارگانیک ایران توانسته برای جنگل وحشی سرخس در استان خراسان رضوی، گواهی اتحادیه اروپا را اخذ کند که معاش خانوارهای ۱۷ روستای حومه این جنگل از این محصول تامین می شود و با این اقدام معیشت آنها بهبود پیدا می کند.

** فروش کنستانتره انار ایران با قیمت های گزاف توسط کره جنوبی
رییس انجمن ارگانیک ایران گفت: براساس تحقیقات سال های گذشته مشخص شد، کره جنوبی انار ایران را خریداری و کنستانتره آن را به قیمت گزاف در نمایشگاه ها به عنوان محصول ارگانیک می فروشد.
وی افزود: ایران توانمندی بالایی در تولید محصولات ارگانیک دارد و کشورمان در کشت محصولاتی مانند چای، گوجه فرنگی امکان خوبی دارد و علاوه برآن در صنایع دارویی و محصولات سلامت از ظرفیت خوبی برخوردار است.
نورانی یادآور شد: فرهنگ غلطی در گذشته بین تولید کنندگان رواج پیدا کرده بود به این صورت که به تولیدکنندگان برای خرید کود، یارانه می دادند و آنها با اضافه کردن کود و سموم شیمیایی محصولات غیر ارگانیک تولید می کردند.
وی گفت: اکنون هیچ حمایتی ازسوی دولت برای تولید محصولات کشاورزی ارگانیک صورت نگرفته و پس از ۱۰ سال فعالیت انجمن ارگانیک، پشتیبانی شورای شهر تهران موجب برپایی جشنواره محصولات ارگانیک شد.
به گزارش ایرنا، نهمین نمایشگاه محصولات ارگانیک ایران امروز ( شنبه) با همکاری سازمان میادین و تره بار تهران به عنوان بزرگترین توزیع کننده محصولات و فرآورده های کشاورزی در اجرای سیاست های سلامت محوری مدیریت شهری با حضور رئیس شورای اسلامی شهر تهران و جمعی از مدیران شهری در بوستان گفتگو آغاز به کار کرد.
این نمایشگاه شکلات ارگانیک، روغن زیتون، سرکه سیب و انگور و ماکارونی ارگانیک، غلات و قهوه ارگانیک، مربا ارگانیک، انواع دمنوش ارگانیک ، محصولات بهداشتی ارگانیک عرضه شده است.
براساس گفته مسئولان، محصولات غرفه داران این نمایشگاه توسط کمیته پایش مورد بررسی و آزمایش قرار می گیرد و در صورتی که محصول ارگانیک عرضه نکنند، با فروشندگان متخلفان برخورد می شود.
نورانی موضوع واردات سالیانه ۵.۵ میلیارد دلار محصولات تراریخته را بی توجهی به سلامت مردم دانست و ضمن انتقاد از واردات محصولات تراریخته به کشور افزود: این امر درحالی روی می دهد که ۳۷ کشور دنیا استفاده از محصولات تراریخته را منع کرده اند.
به گفته وی؛ به نظر می رسد با شرایط جغرافیایی کشورمان، نباید اقدام به تولید محصولات تراریخته کرد.
در این نمایشگاه بیش از ۱۰۰ غرفه محصولات ارگانیک از جمله مواد غذایی و گیاهان دارویی عرضه می شود.

تاریخ خبر ۱۱/۱۰/۱۳۹۵ |
منبع: www.irna.ir

به این مطلب امتیاز بدهید post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *